top of page
Ara
  • Bengü Gülderen

Pilates ve Ruh Sağlığı

Güncelleme tarihi: 12 May 2020Pilates ve Ruh Sağlığı

Hayat insana verilen bir hediye. Bu hayatı nasıl yaşayacağımıza ve şekillendireciğimize karar veren ise bizler. Bedenimiz bu yolculukda bizim kutsal evimiz. Hayata bakışımız, görüşlerimiz, çevremiz ve biz sürekli değişiyoruz. Zaman geçtikçe vücudumuz değişiyor tüm organlarımız hücrelerimiz değişmeye başlıyor .. Bu süreçte bedenimizdeki bir arıza ise ruh ve zihin sağlığımıza yansıyor. Bu sebeple bedenimizde ve zihnimizde tüm olanların farkında olmamız , mesajlarını ve onun ihtiyaçlarının algılamamız ,onunla iletişime geçmemiz en doğrusu.

Bütünsellik dediğimiz kavramın açıklaması ise Ruh ,Beden ,Zihin ayrılmaz bir bütündür. Ruh sağlımız yerinde olmadığı takdirde fiziksel olarak da kendimizi iyi hissetmemiz pek mümkün olmamakla birlikte vücudumuz dahi bu mevcut durumu kendi içinde algıladığı negatif mesajlarla kabul gören bir hastalık döngüsüne dönüştürebilir. Ruh sağlımızla birlikte bedensel sağlımızı paralel olarak zinde tutmalı ve pilates egzersizlerine yönelmemiz en doğru yöntem olacaktır.

Pilates nefes teknikleriyle ve zihnimize odaklı konsantrasyon hareketleriyle kendimize ve bedenimize yaptığımız en büyük yatırım Pilates sayesinde arzu edilen ruh sağlığını da kavuşabiliriz. Ruhsal dengemizi bulabilir, bunu bir alışkanlık haline getirebilir ve pozitif düşüncelere daha çok yatkın olabileceğimizi görebiliriz. Çünkü kendimiz için güzel bir şey yapmış oluruz ve ne kadar sağlıklı olduğumuzu düşünerek kendimizi sevmeye başlarız. Biz kendimizi sevmeye başladıkça dünya değişir etrafımızdaki tüm insanlar değişmeye başlar. Tüm negatif enerjiler gitmiş olur çünkü biz pozitif yönde değiştiğimiz için etrafımızda olup bitenlere olumlu yönleriyle baktıkça daha mutlu bir yaşamın var olduğunu anlamaya başlarız. Aslında bunu zihnimizdeki düşünceleri değiştirerek kendimizin yarattığının farkına varmış oluruz.

Esneme, gevşeme ve nefese yönelik hareketleri nedeniyle Pilates egzersizleri sağlıklı ve dingin bir ruh sağlığının yanı sıra aslında bir terapi gibidir. Pilates egzersizlerini düzenli yaptığımız takdirde ruh sağlığımızın olumlu etkilendiğini fark edebilirsiniz.

Pilates yapmak stresi azaltarak dinginlik sağlar ayrıca ince ve fit görünmenizi sağlayarak özgüveninizi ,moral ve motivasyonunuzu artırır.‘’ Fiziksel zindelik mutluluk için ilk gereksinimdir’’ Joseph Pilates.


Sağlıklı pozitif dolu günler dilerim.
118 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page